נכתב עליו המון, אני מבקש להתמקד ב-5 השיעורים האהובים עלי ביותר – שלמדתי מבאפט:

1. הכל נשען על האופן שבו אנחנו מציגים.

רבים מאמינים שבאפט הוא אחד ממובילי המחשבה הגדולים ביותר ב-100 השנים האחרונות, והוא ידוע גם כנואם פומבי מצוין. אבל לא תמיד הדברים הלכו חלק. במשך יותר מעשרים שנה, באפט סבל מאימת קהל, הוא אפילו לא יכול היה להגיד את שמו בפומבי. בקולג' הוא בחר את הקורסים שבהם לא היה צריך לעמוד מול הכיתה. עצם הרעיון להעביר מצגת גרם לו להקיא.

לבסוף אזר אומץ ולקח קורס דיבור מול קהל, כדי לחדד את הכישורים הללו ולבנות שליטה. בראיונות שהוא נותן, באפט מייחס את רוב ההצלחה העסקית שלו לכישורי הפרזנטציה שלו. הוא מאמין שבלי קשר למה שאנחנו עושים, עלינו לבנות כישורי תקשורת טובים, או שנתקשה לצמוח.

הוא עד כדי-כך מעריך את קורס הפרזנטציה שלמד, שהוא תולה את התעודה על קיר משרדו – במקום התעודות מאוניברסיטת קולומביה ומאוניברסיטת נברסקה. הוא גם מאמין שלא היה משכנע את אהבת חייו להינשא לו, אלמלא אותו קורס להופעה מול קהל.

"בבית הספר לתארים מתקדמים אתה לומד את כל הדברים המסובכים האלה", הוא מספר, "אבל מה שחשוב באמת הוא לגרום לאנשים לעקוב אחר הרעיונות שלך".

2. לעקוב אחרי האנשים הנכונים

אם אנחנו רוצים קיצור דרך במסלול ההצלחה העיסקי, רצוי להקיף את עצמנו במה שבאפט מכנה "אנשים ברמה גבוהה", או כאלה שהם טובים מאיתנו. בלי שנשים לב, נוכל לספוג את כישוריהם הטובים ולבסוף להתנהג באופן דומה להם, וזה טוב אם בחרנו לעקוב אחרי האנשים הנכונים.

אחד מקיצורי הדרך החכמים של באפט היה תשלום לליווי אישי עם מומחה. אנחנו יכולים לנסות ללמוד לבד, אבל לבזבז שנה על כלים שמומחה ילמד אותנו תוך חודש ואפילו שבוע. באפט מספר שהוא ביזבז שנים בניסיון ללמוד לדבר מול קהל ולא הצליח. רק כששילם על כל הקורס מראש, הוא הצליח להתחייב וללמוד את המיומנות היקרה ביותר לדבריו שיש לאיש עסקים.

3. להיצמד למעגל היתרונות שלנו

באפט מודה שהוא 'רק' מצליח להעריך עסקים. אפילו לא את כולם, רק את אלה שהוא יכול להבין. בשלב מוקדם, הוא הבחין כי יחד עם יציבותו הרגשית, יש לו דרך ייחודית להעריך הזדמנויות השקעה ולכן חידד את המיומנות הזו, הפך לאמן בזה והרוויח הון. והוא קורא לנו לעשות כמוהו: במקום לנסות להיות טוב בכל הדברים, ננסה להיות גדולים בדבר, ובו ניתן את כל מה שיש לנו. עדיף להיות ידוע בדבר אחד, מאשר כלום.

4. לשנות את הדרך שבה אנחנו מתאוששים ממשברים.

אנחנו נעשה טעויות, כנראה הרבה מהן. באפט מאמין שנוכל להצליח אם נוכל לראות הזדמנויות בכל נסיגה. כשהוא עצמו נדחה על ידי הרווארד, זו הייתה אכזבה עצומה עבורו. באפט הצעיר היה הרוס אבל החל לבדוק בתי ספר אחרים עד שגילה שבנימין גרהאם, אותו הוא באמת אוהב, מלמד בקולומביה. הוא אכן פנה לשם, התקבל ונפגש עם גרהאם שהפך להשפעה המרכזית בחייו ולימד אותו את כל מה שהוא יודע על השקעות.

5. להתייחס לגוף שלנו כמו המכונית היחידה שיכולה להיות לנו

אם מישהו היה מציע לנו את המכונית היקרה ביותר בעולם, אבל בתנאי אחד – שלעולם לא נקבל עוד רכב, איך היינו מתייחסים למכונית הזו? כנראה כמו לאחד מהילדים שלכם, אם לא טוב יותר. בהתאם באנלוגיה, באפט קורא לנו להתייחס לגוף ולנפש שלנו באופן שבו אנחנו מתייחסים למכונית האחת והיחידה שלנו. בין השאר, לימוד וטיפוח מיומנויות מחשבה ופעולה. אם לא נטפל במוח ובגוף שלנו כעת, עד שנגיע לגיל השיא שלנו, נהפוך למכונית שלא יכולה לנסוע לשום מקום.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

5 שיעורים שכדאי לאמץ מוורן באפט

מכל המיליארדרים ואנשי העסקים המצליחים, וורן באפט נשאר דמות-על. לא רק שהוא שנון וחריף, יש לו המון חוכמת חיים. הוא קורא הרבה ומעל הכל, הוא יודע ליהנות מהחיים החל מתזונת הג'אנק פוד המפורסמת שלו, ועד הבית הישן שבו הוא חי עד היום.
לחצו להמשך הקריאה

רציתם להגיע לרמות הגבוהות? יש שם לחץ

לחץ. תפסיקו לדבר על לחץ. רציתם להגיע לרמות הגבוהות? יש שם לחץ. על הבמה מול מאות אנשים בקהל, יש לחץ. להופיע בטלוויזיה – לחץ. להצטלם בסרטון לדיגיטל – לחץ. להוביל תהליכים גדולים, פירושו חוסר מנוחה, וגלגלי המוח נעים בספיד מסוג אחר.
לחצו להמשך הקריאה

כמה כסף מגיע לכם על הופעה

הגענו לנושא הכי כאוב והכי מענג – כסף. אז כמה כסף לבקש עבור ההרצאה שלכם? מהו התגמול הנכון עבור הידע, הזמן והמאמץ שלכם בהופעה מול קהל, בכנס מקצועי, בהכשרה מלוטשת לבעלי עסקים, לחברות וארגונים?
לחצו להמשך הקריאה